Ką daryti su kalėdine eglute po švenčių?

Baigiantis šventiniam maratonui, laukia dar vienas svarbus darbas – atsisveikinimas su kalėdine eglute. Besilaikantys tradicijų, šį darbą stengiasi atlikti iki sausio 6 dienos, kuomet apie kalėdinio periodo pabaigą paskelbia Trys Karaliai. Neretai kyla klausimų, kur dėti kalėdinę eglutę po švenčių, jog išvengtume baudų ir prisidėtume prie tvaresnės, tvarkingesnės aplinkos puoselėjimo. Galima rinktis iš kelių alternatyvų, kurias šį kartą ir aptarsime.

Kur išmesti eglutę Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose?

Gyvos eglutės negalima palikti prie bendro naudojimo konteinerių, daugiabučių kiemų ar tiesiog pastatyti jų šalikelėse – už tokį atliekų tvarkymo pažeidimą galima gauti baudą. Dėl to reikėtų pasidomėti, kur išmesti eglutę Kaune, Vilniuje, ar bet kuriame kitame mieste.

Daugelyje miestų šventinius medelius galima palikti specialiuose surinkimo punktuose. Kasmet jų skaičius vis didėja – pavyzdžiui, sostinės gyventojai galės rinktis iš daugiau kaip 100 vietų, kur palikti eglutę Vilniuje. Kelias dešimtis variantų turės ir kauniečiai, tad tikrai surasite patogią, netoli namų esančią vietą. Vilniuje šie punktai veiks visą sausio mėnesį, o kituose miestuose jų darbo laiką reikėtų pasitikrinti papildomai.

Svarbu, kad į tokias aikšteles būtų pristatomos pilnai nupuoštos eglės, neturinčios jokių papildomų detalių – nuimkite žaisliukus, neįvyniokite jų maišus ar audinius. Jei išmetamas vazone augintas, tačiau nebepersodinamas medelis, jį surinkimo punkte reikėtų palikti be vazono. Šį aksesuarą galima išmesti į plastiko konteinerį arba panaudoti kitų augalų sodinimui. Iš surinkimo punktų medeliai yra išvežami į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles arba panaudojami biokurui.

Šventinius medžius galima atvežti į didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles. Čia priimamos ir vazoninės eglutės, kurios vėliau yra persodinamos ir puošia surinkimo aikštelių teritorijas. Jeigu turite galimybę, tokius medelius taip pat siūloma pasaugoti iki pavasario ir tuomet pasodinti Vilniuje formuojamame Kalėdų miške.

Neturint galimybės pristatyti medelių nei į vieną nurodytą vietą, jas galima panaudoti asmeninėms reikmėms, pavyzdžiui, kurui ar mulčiui. Susmulkintas medelis apsaugos dirvą nuo erozijos ir pavirs naudinga trąša.

Vazoninės eglutės persodinimas

Šventiniu laikotarpiu namuose gėrėjęsi eglute su vazonu, ją gali persodinti ir savo kieme ar sode. Tai gali tapti nauja jūsų šeimos tradicija, kuri ilgainiui pavirs į žavų žaliaskarių parką. Persodinimą galima atlikti keliais skirtingais būdais:

  • Sulaukite pavasario. Iki tol eglutę reikėtų laikyti vėsioje, kelių laipsnių temperatūros patalpoje, pavyzdžiui, rūsyje, garaže ar balkone. Reguliariai ją laistykite, o atšilus orams, medelį persodinkite į žemę – taip bus daugiau šansų, jog jis prigis.
  • Pasodinkite eglutę į žemę iš karto po švenčių. Jei nebesitikite šią žiemą sulaukti didelių šalčių, o gruntas nėra įšalęs, šventinį medį iš karto galite sodinti į žemę. Tiesa, dėl geresnės adaptacijos, keletą dienų jį taip pat reikėtų palaikyti vėsesnėje patalpoje. Dar geriau, jeigu turite galimybę eglę po truputį pratinti prie lauko sąlygų, kasdien vis ilgiau palikdami ją kieme – tokiam procesui galima paskirti net ir porą savaičių. Svarbūs persodinimo akcentai: duobė turi būti didesnė už šaknų sistemą, prastesnę žemę galima pagerinti kompostu ir kitais papildomais priedais, o pačio medelio nereikėtų įstatyti per giliai.
  • Eglutę su visu vazonu įkaskite į žemę. Pasirinkus šį variantą, šaknis reikėtų apdėlioti su nukritusiais lapais, pjuvenomis ar mulčiu – taip jas papildomai apsaugosite. Žinoma, prieš tai medeliui ir vėl bus reikalingas adaptacinis periodas – nereikėtų iš šilto kambario jo iš karto nešti į  lauką. Atšilus orams, eglutę reikės išimti iš vazono ir tuomet persodinti į žemę.

Ką daryti su kitais šventiniais papuošimais?

Nors dirbtinės eglutės ir žaisliukai tarnauja ne vienerius metus, ilgainiui tenka atsisveikinti ir su šiais papuošimais. Svarbu žinoti, jog plastikinių ar stiklinių papuošimų negalima mesti į stiklo ar plastiko pakuočių konteinerius. Tokios dekoracijos nėra perdirbamos, tad jas reikėtų išmesti į buitinių atliekų konteinerius.

Tokia pati situacija ir su dirbtinėmis eglėmis. Nors jos gaminamos iš plastikos, dažniausiai eglutėms pasirenkamos žemą perdirbimo rodiklį turinčios rūšys – kitaip tariant, toks plastikas nėra tinkamas naujų produktų gamybai. Dėl to plastikinės eglutės taip pat turi keliauti į buitinių atliekų konteinerius. Jei jos pateks į plastiko pakuočių atliekoms skirtus konteinerius, rūšiavimas taps sudėtingesnis ir suprastės perdirbimui skirtų atliekų kokybė.

Elektrinės girliandos gali būti pristatomos į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles, o nedidelius prietaisus galima palikti specialiose vietose prekybos centruose. Nepamirškite iš elektronikos įrenginių išimti nebeveikiančių baterijų: specialiai joms skirtos dėžutės yra įrengtos daugelyje didesnių prekybos centrų. 

Atsakymas, kur išvežti eglutę po švenčių, priklauso nuo jos tipo ir jūsų gyvenamosios vietos, tačiau bet kuriuo atveju netrūksta alternatyvų. Tinkamai atsisveikinę su šventiniu medžiu, prisidėsite prie aplinkos puoselėjimo ir gamtos tausojimo, o jeigu turėsite galimybę pasisodinti eglutę kieme, galėsite gėrėtis nauja, prasminga puošmena.