Krepšelis tuščias
Šventinius medžius šiais laikais puošiame kada tik sugalvojame – norėdami kuo ilgiau pasimėgauti kalėdine dvasia, kai kurie netgi nesulaukia gruodžio mėnesio. Šventiniam sezonui artėjant į pabaigą, pradeda kilti klausimų, kada galima nupuošti eglutę – nors vienos tikslios datos ir griežtų taisyklių šiuo atveju nėra, pasibaigus šventėms, kalėdiniai medeliai namuose dažniausiai neužsistovi. Šį kartą pakalbėsime apie tai, kada ir kodėl dažniausiai yra nupuošiamos eglutės.
Kada nupuošiama eglutė namuose?
Bene dažniausiai šventinis medelis yra nupuošiamas per Trijų Karalių šventę, kurią minime sausio 6 dieną. Ši diena žymi šventinio laikotarpio pabaigą, o tikintieji prisimena išminčių apsilankymą pas kūdikį Jėzų, kuomet Kasparas, Merkelis ir Baltazaras atnešė jam dovanų.
Atsisveikinimas su šventiniais papuošimais šią dieną siejamas su šventinio laikotarpiu pabaiga ir savotišku sugrįžimu į ramų kasdienį gyvenimą. Ankstesniais laikais buvo tikima, jog šventinį medį reikėtų nupuošti ir dėl to, kad namuose nebeliktų praėjusių metų energijos – tai tarsi pasiruošimas naujam etapui. Yra manančių, jog per ilgai laikant visas dekoracijas namuose, galima pritraukti nelaimes.
Tiesa, ši diena eglės nupuošimui buvo pasirenkama ir dėl praktiškumo. Kadangi seniau namus puošdavo tik gyvos eglės, ilgesnį laikotarpį joms būtų sunku išlaikyti savo žavesį: ilgainiui medelių spygliai pradeda byrėti, o šakos – sausėti.
Visgi, tikrai ne visi eglutės nupuošimui renkasi būtent Trijų Karalių dieną. Kiti su šventiniu medeliu atsisveikina vos tik sulaukę naujųjų metų, tokiu būdu iš karto atversdami naują lapą ir visas šventes palikdami praeityje. Be to, nebereikia laukti artimiausio savaitgalio, kuomet būtų galima paskirti pakankamai laiko visiems nupuošimo darbams.
Dar viena žmonių grupė, priešingai, visiškai neskuba atsisveikinti su kalėdinėmis eglutėmis. Jei tik leidžia jų būklė, šventiniai medeliai yra laikomi visą sausio mėnesį, o kartais – net ir iki žiemos pabaigos. Šaltuoju sezonu namams labai trūksta jaukumo ir šilumos – žavingai papuošta žaliaskarė tikrai padeda formuoti malonesnę atmosferą, su kuria nesinori atsisveikinti.
Nuo ko priklauso eglutės nupuošimo data?
Panašu, jog nėra tikslaus atsakymo, kada galima nupuošti eglutę. Tačiau yra keli pagrindiniai veiksniai, nuo kurių priklauso šventinio medelio likimas:
- Šeimoje puoselėjamos tradicijos ir įsitikinimai. Kaip ir puošiant, taip ir nupuošiant šventinį medelį, daugelis šeimų laikosi savo aplinkoje nusistovėjusių tradicijų. Pavyzdžiui, galbūt esate įpratę visuomet eglutę nupuošti Trijų Karalių ar pirmąją naujųjų metų dieną, o gal esate numatę visiškai kitokią datą – nėra jokių priežasčių, dėl kurių turėtumėte ją pakeisti.
- Šventinio medžio būklė. Dirbtiniai medeliai namus gali puošti neribotą laikotarpį, tačiau jeigu buvo pasirinkta gyva eglutė, reikėtų atsižvelgti į tai, kaip jai sekasi gyventi namų sąlygomis. Įprastai rekomenduojama eglutes namuose laikyti maždaug dvi savaites – ypač tuomet, jei jos auginamos vazone ir vėl bus pasodintos į žemę. Tuomet reikėtų pagalvoti ir apie pereinamąjį laikotarpį: jo metu eglutę reikėtų laikyti vėsesnėje patalpoje, pavyzdžiui, garaže ar balkone ir tik po to išnešti į lauką. Jei eglutė buvo kirsta, reikėtų įvertinti jos būklę: jei medelis pradėjo džiūti ir mesti spyglius, tikėtina, jog greitu metu teks su juo atsisveikinti. Nupuošti eglutę reikės ir dėl saugumo, ir dėl vizualinio patrauklumo. Tačiau jeigu gyvas medelis atrodo puikiai, galima pernelyg neskubėti.
- Užimtumas. Kartu su eglute dažniausiai nupuošiamos ir visos kitos namų dekoracijos – jei šiemet su papuošimais pasistengėte, šiems darbams teks paskirti nemažai laiko. Tuomet eglės nupuošimo data pasirenkama atsižvelgiant į dienotvarkę – galbūt pasirinksite pirmąjį savaitgalį po švenčių, o gal laisvo laiko turėsite tik po kelių savaičių.
- Asmeninės šventės. Šventiškai papuošta eglutė gali tapti ir žiemos mėnesiais vykstančių gimtadienių dekoracija – jei leidžia jos būklė, ši puošmena namuose gali stovėti kelias papildomas savaites. Tiesa, kartais asmeninės šventės tampa priežastimi, kodėl eglutę nusprendžiama nupuošti anksčiau: ji gali užimti pernelyg daug vietos arba neatrodyti labai reprezentatyviai.
Kada nupuoš Vilniaus eglutę ir kitų didžiųjų miestų žaliaskares?
Namuose eglutę galima nupuošti atsižvelgiant į tai, kada nupuošiama Kauno eglutė ar, pavyzdžiui, sostinės šventinis medis. Dažniausiai didžiųjų miestų eglės pagrindines aikštes taip pat puošia iki sausio 6 dienos – Trijų Karalių šventė simbolizuoja savotišką šio laikotarpio pabaigą. Kai kuriuose miestuose šią dieną organizuojamos ir Trijų Karalių eitynės.
Visgi, įspūdingų miesto eglučių nupuošimas yra pakankamai sudėtingas ir kartais gali trukti net kelias dienas. Dėl šių ir įvairių organizacinių klausimų, kartais eglutės nupuošimas yra šiek tiek nukeliamas savaitei ar kelioms. Dar ilgiau eglučių nenupuošti nusprendžiama tik labai retais atvejais.
Nors vis dar populiaru kalėdinę eglutę nupuošti sausio 6 dieną, priklausomai nuo jos būklės ir asmeninių įsitikinimų, tai galima padaryti ir kitomis datomis. Svarbiausia, kad patys norėtumėte ir būtumėte pasiruošę atsisveikinti su gražiausiomis metų šventėmis ir pasitikti naujus metus.