Kad šilauogės būtų didelės ir sultingos, žinoma, ir ne per rūgščios, jas reikia laiku sodinti ir tinkamai prižiūrėti. Šiuos uogakrūmius šiandien jau galima pamatyti kone kiekviename kieme, sode ar kitoje privačioje valdoje. Tai rodo, jog žmonės pamėgo šias vitaminais gausias ir didelę naudą sveikatai turinčias uogas. O ir jų priežiūra, kai tuo domimasi intensyviai, ne tokia jau sudėtinga.
Kada sodinti šilauoges?
Jeigu nusprendėte, jog jūsų namų sode ar kieme privalo puikuotis šilauogių krūmai, pirmieji ir bene svarbiausi darbai – dirvožemio paruošimas ir uogų krūmų sodinimas. Pirmiausia būtina sunaikinti piktžoles, ypač daugiametes, su kuriomis vėliau kovoti bus daug sunkiau. Prieš sodinant šilauoges labai svarbu pasirūpinti durpėmis. Į duobę įpilama 30 g / m² trąšų, sumaišius jas su pjuvenomis. Nors tą daro ne visi pradedantys šilauogių augintojai, tačiau profesionalai sako, jog tai išties svarbu – reikia įpilti į duobę sieros miltelių, kurie padidina dirvožemio rūgštingumą.
Kitas svarbus klausimas – kada sodinti šilauoges? Idealiausias metas – rudenį (spalio – lapkričio mėnesiais). Jeigu taip nutiko, jog tinkamus sodinukus įsigijote pavasarį, šilauoges galima sodinti ir tokiu metu. Geriausias laikas – kovo bei balandžio mėnesiai. Jeigu norite, kad šaknys geriausiai prisitaikytų prie naujo reljefo, rinkitės jaunus dviejų metų krūmus. Galiausiai reikia pasirūpinti mulčiavimo medžiagomis. Žemę galima padegti pjuvenomis, daržovių žievelėmis, sakykim, bulvių ar moliūgų, spygliuočių medžių žievėmis arba spygliais.
Kada tręšti šilauoges?
Pirkdami uogų krūmus žmonės visuomet klausia – kaip ir kada tręšti šilauoges? Tą reikėtų daryti 3 kartus per sezoną. Pirmą kartą maitinti uogas reikėtų kovo – balandžio pradžioje, kai išsiskleidžia pumpurai, antrasis tręšimas yra tinkamas gegužę – birželio pradžioje, kai šilauogės pražysta. Paskutinis tręšimas atliekamas rudenį, kai nuskinamos uogos.
Kokias trąšas pasirinkti kiekvieną kartą, jums tikrai profesionaliai patars šilauogių priežiūros ekspertai. Mes tik paminėsime, kuo nederėtų tręšti šių uogų. Tai – pelenais, išmatomis, mėšlu ar humusu. Tokios organinės trąšos gali tik pakenkti augalui.
Kokias šilauogių rūšis pasirinkti?
Intensyviausia šilauogių veislininkystė gyvuoja daugiau nei šimtą metų. Šiandien pačių įvairiausių šilauogių rūšių galima įsigyti įvairiuose uogų ūkiuose, turguje. Vis intensyviau šias uogas parduoda internetu. Perkant internetinėje erdvėje visai nesudėtinga pagauti gerą akciją ir nusipirkti šilauogių krūmų pakankamai pigiai. Mūsų šalies prekyboje siūlomos šilauogių veislės atsparios ligoms, šalčiams. Beje, jeigu derinsite veisles, uogų turėsite iki pat šalnų. Pirmosios šilauogės sunoksta liepos mėnesio viduryje. Lietuvos klimato sąlygomis rekomenduojama auginti ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo veisles. Žinoma, galima šiek tiek pasisodinti ir vėlyvųjų veislių. Tai bus kaip priedas, pratęsiant šviežių uogų sezoną.
Pačios populiariausios ir derliausios ankstyvos šilauogių veislės yra šios: Bluetta, Spartan, Duke, Weymouth, Earliblue. Vidutinio ankstyvumo veislės Lietuvos augintojams rekomenduojamos tokios: Toro, Patriot, Bluecrop (ilgesnio nokimo, stambios, saldžios), Bluejay, Chandler, Sunrise. Vėlyvąsias galite pasirinkti: Nelson, Bluegold, Herbert.
Kaip paruošti šilauogių krūmus žiemai?
Šilauogių paruošimas žiemai – dar vienas svarbus šių uogų priežiūros etapas. Šilauogių krūmai yra gana atsparūs oro permainoms. Jiems jau išties pražūtingas gali būti tik didesnis kaip 25 laipsnių šaltis ir vėjas. Dar viena didelė grėsmė šilauogėms žiemą – alkanos stirnos ir kiškiai. Todėl apsauginės tinklinės tvorelės yra būtinos. Žiemą jos apsaugos nuo žvėrių, o vasarą nuo naminių gyvulių – karvių, ožkų, avių. Investicija į tokias tinklines tvoras yra tikrai nedidelė. Galima dengti prie augalo susmeigtomis eglišakėmis per daug neužgožiant krūmo. Parekomenduosime pasirūpinti ir prabangesne apsauga – tujomis. Tinklo tvorą apsodinkite tujomis, ypač iš šiaurės, rytų ir vakarų pusių. Tai ideali apsauga nuo nepalankių vėjų.
Visus šilauogių sodinukus galite įsigyti Sodoroze.lt internetinėje parduotuvėje arba apsilankę ūkyje Kauno raj. Laukiame Jūsų!