Norint mėgautis šventiška atmosfera, dažnai pasirenkama gyva Kalėdų eglutė – malonus jos aromatas dar geriau atskleidžia šventinę dvasią. Tačiau pasirinkus tokį medelį, susiduriama su papildomais iššūkiais: reikia pasirūpinti, jog jis kaip įmanoma ilgiau puoštų mūsų namus. Tai padaryti tikrai nėra sunku – tereikia įsiminti kelis pagrindinius patarimus.
Gerai parinkta eglutės vieta
Siekiant, kad eglutė namuose išsilaikytų kuo ilgiau, reikėtų atsakingai parinkti jos vietą. Ji turėti atitikti šiuos reikalavimus:
- Kuo toliau nuo šilumos šaltinių. Eglutės nemėgsta šilumos, tad norint jas jau kuo ilgiau išsaugoti, reikėtų vengti radiatorių, šildytuvų, židinių ir kitų panašių šilumos šaltinių. Jei tokių galimybių nėra, reikėtų sumažinti jų skleidžiamą šilumą.
- Ne ant šildomų grindų. Pastačius eglutę tiesiai ant jų, kaitinamos jos šaknys ir tokiu būdu kenkiama šventiniam medeliui. Tokiais atvejais geriausia kilstelėti eglę aukščiau ir pastatyti ją ant staliuko, spintelės ar kito paviršiaus.
- Vėsesnėje patalpoje. Idealiu atveju kambaryje turėtų būti kuo žemesnė temperatūra, tačiau jeigu vėsesnės patalpos namuose nėra, pasistenkite šilumą sumažinti nakčiai. Dar vienas sprendimas – laikyti Kalėdinę eglutę terasoje, į kurią atsiveria svetainės langai.
Geriausia, jog iš anksto pagalvotumėte, kur tiksliai stovės žaliaskarė – tuomet žinosite, ar namams labiausiai tiks maža eglutė, ar visgi bus galima pastatyti didesnį šventinį medį.
Svarbu pasirūpinti tinkama eglutės adaptacija. Jei prieš tai ji buvo laikoma lauke, neskubėkite medelio nešti į šiltą kambarį – geriausia, jei keletą dienų jį palaikysite šiek tiek žemesnės temperatūros patalpose. Tai gali būti garažas ar, pavyzdžiui, neapšiltinta terasa. Tuomet eglutė ilgiau išlaikys savo spyglius ir sodrią žalią spalvą.
Reguliarus laistymas
Vandens trūkumas yra pagrindinė priežastis, dėl kurios pradeda kristi spygliai – mesdamas juos, šventinis medelis išgarina paskutinius vandens likučius. Kad taip nenutiktų, reikėtų įsitikinti, jog vazono žemė visuomet yra drėgna, o stove yra užtektinai vandens.
Turėkite omenyje, jog eglutės geria ypač daug vandens, tad stovą verta patikrinti net kelis kartus per dieną. Vazoninių Kalėdinių eglučių perlaistyti nereikėtų, tačiau abiem atvejais reikėtų neleisti vandeniui užsistovėti.
Papildomai verta apipurkšti medelį vandeniu – ypač tuomet, jeigu kambaryje yra sausas oras. Prieš tai labai svarbu išjungti lemputes. Jei nenorite apipurkšti jų ar žaisliukų, purkštuvą galite įkišti giliau tarp šakų. Geriausi naudoti paprastą, kambario temperatūros vandenį iš krano.
Tinkama priežiūra pagal eglutės tipą
Tam tikri priežiūros aspektai priklausys ir nuo to, ar pasirinkote kirstą, ar vazone augintą šventinį medį.
Kirstos eglutės priežiūra
- Patrumpinkite eglutės stiebą. Norėdami pagerinti medelio vandens įsisavinimą, 1-2 centimetrais turėtumėte patrumpinti jo kotą. Svarbu, kad pjūvis būtų tiesus – kitu atveju eglutė prasčiau gers vandenį ir sunkiau laikysis vazone.
- Pasirinkite tinkamą stovą. Svarbu įsitikinti, jog stovas atlaikys eglutę, kamienas lengvai tilps į jo angą ir galės pasiekti vandenį – taip bus užtikrinta tinkama drėgmė. Talpesnę vandens talpą papildyti reikės rečiau, tačiau persistengti su dydžiu nereikėtų – taip lengviau išlaikysite vandenį šviežią.
- Išlaikykite šviežumą. Jei nutiko taip, kad eglutė jau atkeliavo į namus, tačiau stovas jai dar neparuoštas, nelaikykite jos be vandens. Tokiu atveju medelį galite įstatyti į didesnį kibirą ir kurį laiką palaikyti jį tamsesnėje, vėsesnėje vietoje.
Vazone augintos kalėdinės eglutės priežiūra
- Į vazoną įdėkite ledukų. Vazoninės eglutės labiau mėgsta žemesnę vandens temperatūrą, tad jas galima laistyti net ir lediniu vandeniu. Taip pat galite į vazoną pridėti ledukų ar, pavyzdžiui, sniego. Tikėtina, kad tuomet šventiniu medžiu džiaugsitės iki pat švenčių pabaigos.
- Kuo trumpiau medelį laikykite kambaryje. Jei planuojate eglute papuošti savo kiemą, patalpose jos nelaikykite pernelyg ilgai – geriausia, jeigu maždaug po dviejų savaičių ją perneštumėte į kitą, vėsesnę patalpą (balkoną ar garažą). Jei eglutė šiltuose namuose stovės ilgiau, gali pradėti sprogti jos pumpurai – tuomet medelį bus galima persodinti tik vėlyvą pavasarį, o iki tol jam teks skirti ypač daug dėmesio.
- Persodinkite ją pavasarį. Vėsesnėje patalpoje eglutę reikėtų laikyti iki pat pavasario – ją persodinti galėsite tuomet, kai iš žemės visiškai pasitrauks įšalas ir įsivyraus pakankamai šilta aplinka. Tiek laukiant pavasario, tiek medelį jau pasodinus, reikės nepamiršti jo reguliariai palaistyti. Jeigu nuspręsite jį sodinti iš karto po švenčių, ženkliai sumažės eglės prigijimo šansai.
Kokybiško medelio pasirinkimas
Reikėtų įsitikinti, jog eglutė yra šviežia – nebyra jos spygliai, o spalva nėra pakitusi. Saugiausia ją rinktis iš medelyno – ypač tuomet, jeigu planuojate eglutę persodinti. Tuomet būsite tikri, kad sodinukais buvo gerai rūpinamasi ir jie turi daugiau šansų prigyti lauke.
Sodoroze.lt el. parduotuvėje rasite platų kalėdinių eglučių pasirinkimą – čia jas įsigysite gera kaina. Šventinį medelį galite pirkti internetu: jį pristatysime tiesiai į namus. Tačiau jei pageidaujate žaliaskares apžiūrėti gyvai, lauksime jūsų atvykstant į mūsų ūkį Kaune.