Rožių paruošimas žiemai

Kai kurių veislių rožes mūsų klimato sąlygomis žiemai reikia pridengti. Atspariausiomis šalčiui laikomos kai kurios poliantinių, besidriekiančių, parko krūminių, floribundinių ir laipiojančių rožių veislės.

Šaltis iki -5 laipsnių šalčio, rožėms yra nepavojinas. Todėl, kai nusistovi šaltesni orai, rožes galima pridengti žiemai. Dengiant svarbu, kad ant krūmo nuolat nepatektų vanduo. Tačiau jokiu būdu negalima uždengti aklinai ar per šiltai. Būtina palikti tarpus, pro kuriuos krūmas vėdintusi ir nepradėtų pūti. Per šiltai apklotos rožės saulėtomis dienomis gali pradėti busti, o tai gali jas pražudyti. Prieš dengimą būtina surinkti visus nukritusius lapus, piktžoles. Purenti dirvos nereikia. Jeigu genima rudenį, būtina tai padaryti 1-2 savaites prieš dengimą, kad spėtų apdžiūti ir užgyti žaizdos.

Vienas paprasčiausių dengimo būdų – krūmo apkaupimas. Geriausia apkaupti sausomis durpėmis kiek įmanoma aukštesniu kauburiu. Kai kurioms veislėms tokio uždengimo visiškai pakanka. Tai lengviausias metodas ir minimali skiepijimo vietos apsauga.

Kai kurių rožių, ypač pirmamečių, būtina apdengti visus ūglius. Pati geriausia dengimo medžiaga yra eglių šakos. Jos sulaiko vandenį, tačiau praleidžia orą, apsaugo nuo graužikų. Šakos įsmeigiamos į žemę, kad neišjudintų vėjas. Jei reikia uždengti aukštesnes vietas, šakos rišamos prie įtvirtinimo virvelėmis. Taip geriausia dengti stiebines rožes.

Laipiojančias rožes dengti sudėtingiau. Jaunų rožių visus, netgi ilgus ūglius galima prilenkti prie žemės ir apkloti eglišakėmis. Tačiau daug sudėtingiau, kai rožė visiškai užaugusi, turi daug tvirtų ilgų sumedėjusių ūglių, kuriuos prilenkti prie žemės labai sunku. Tuomet lieka tik apkaupti durpėmis ir pridengti šakomis apatinę krūmo dalį.

Geriausia nepatyrusiems rožių augintojams rinktis atsparesnes šalčiui rožių veisles. Dengti taip pat galima ir storomis popierinėmis ar medinėmis dėžėmis su ventiliacijos angomis, natūralia maišine medžiaga. Eksperimentuoti su sintetinėmis šiltinimo medžiagomis, polietileno plėvele nepatartina. Nuo šalčio krūmą taip pat apsaugo ir sniegas, tačiau reikėtų prižiūrėti, kad jo sluoksnis nesulaužytų liaunų šakų.

Kitas ne mažiau svarbus darbas – rožių atidengimas pavasarį. Nubududs gamtai, nusistovėjus šiltesniems orams, galima rožes nudengti. Tokiam darbui reikėtų pasirinkti debesuotą dieną, kad stiprūs saulės spinduliai nenudegintų atidengtų ūglių. Galima nudengti po truputį, per keletą dienų. Prilenktų ūglių negalima iš karto atlenkti ir rišti. Per ilgai laikomos uždengtos rožės gali pradėti pūti, šusti ar sprogti pumpurai, kurie vėliau būna labai silpni. Nuo vėlyvų pavasario šalnų rožes galima apsaugoti dengiant jas nakčiai agroplėvele.

Stiebinių rožių dengimas

Stiebinių rožių dengime, būtina žinoti, kad svarbiausia yra išsaugoti ne rožės kamiena o rožės įskiepį- kupolą.

Beabejo geriausia yra sodinti stiebines rožės į vazonus ir žiemai įnešti, kurnors i nešildomą patalbą. Bet yra ir įvairių dengimo būdų. Mes siulome trumpai apkarpyti kupola, aprišti eglėšakiais ir uždėti agro plevelę.

Rožių paruošimas žiemai
Rožių paruošimas žiemai
Rožių paruošimas žiemai
 
X